Sık Sorulan Sorular

Nasıl ilan eklerim?

İlan eklemek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olup giriş yaptıktan sonra "İlan Ekle" butonuna basarak yönergeleri takip ederek ilanınızı ekleyebilirsiniz. İlan eklemek için üye olurken T.C. kimlik numaranız ve cep telefonunuz güvenlik için kontrol edilecektir.

Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Şifrenizi unuttuysanız, sağ üstte bulunan Giriş/Kayıt butonuna basıp şifremi unuttum yazısına tıklayarak şifrenizin e-posta adresine gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Aktivasyon e-postası gelmedi, ne yapabilirim?

E-postanızın spam kutusunu kontrol ediniz. Eğer orada da bulamıyorsanız, e-posta gelmediyse sitemizden canlı desteğe veya destek kısmına başvurabilirsiniz.

Ödeme seçenekleriniz nelerdir?

Kredi kartı (Visa, MasterCard, Maestro, İninal, diğer ön ödemeli kartlar ve banka kartları), havale, EFT ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca taksit seçenekleri de mevcuttur; Bonus, World, Maximum, Advantage, Paraf, CardFinans vb.

Eklediğim ilanı nasıl silebilirim?

Ilanlarım sayfasına girdiğinizde sadece sizin görebileceğiniz "Sil" butonu aktif olacaktır. Butona basarak ilanınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Ilanım başka bir platformda satılırsa ne yapmalıyım?

İlanınızın detayına girerek "Satıldı olarak işaretle" butonuna basarak ilanınızı satıldı olarak işaretleyebilirsiniz. İlanınızı görüntüleyen kullanıcılar ilanınızn satıldığını görecektir.

Güvenli satış yapmak zorunda mıyım?

Bütün güvenli ilan satışları Hesapalsat güvencesi altında gerçekleşir. İlanı satın almak isteyen kişi ödemeyi kredi kartı veya havale yöntemiyle Hesapalsat'a yapar. Ödeme yapıldıktan sonra alıcı, satıcı ile iletişime geçer. (Herhangi bir ilanı satınalma işlemi yapıldıktan sonra satıcının iletişim bilgilerini görebileceksiniz) Satıcı, site veya sayfanın yönetici bilgilerini alıcıya aktardıktan sonra hem alıcı hem de satıcı "Satışı onayla" butonuna basarak aktarımı yaptıklarını onayladıktan sonra ödeme satıcıya aktarılır. Bu süreçte herhangi bir sorun olduğunda ödeme dondurulur ve Hesapalsat alıcı ve satıcı ile iletişime geçer. Sorun çözülemezse para alıcıya geri aktarılır.

Hesapalsat komisyon alıyor mu?

Hesapalsat bütün satışlardan %15 komisyon alır. Bu komisyon tutarı satış fiyatının içindedir, alıcı herhangi bir ek maliyet ile karşılaşmaz.

Satın alma gerçekleşmedi, şimdi ne olacak?

Alıcı ödemeyi yaptıktan sonra herhangi bir şekilde satış gerçekleşmezse alıcının parası Hesapalsat cüzdanına düşer. Alıcı buradan parasını istediği zaman talep edebilir. Hesapalsat her Çarşamba günü ödeme yapar, ödemeniz ilk Çarşamba günü hesabınıza gönderilecektir. EFT ile yapılan ödemelerde %1 kesinti olur, kredi kartı ile yapılan işlemlerde bankanın Hesapalsat'dan kestiği %3 düşülerek ödeme yapılır.

Satiş yaptım, paramı nasıl alacağım?

Bir satış yaptığınızda, hem alıcı hem de satıcı "Satışı onayla" butonuna tıkladıktan sonra satış sonlanmış kabul edilir ve paranız Hesapalsat cüzdanına düşer. Buradan istediğiniz zaman paranızı talep edebilirsiniz. Ödemeler, satış gerçekleştikten ve satıcı ödeme talep ettikten 3 iş gün içinde ödemesi yapılır. Oyun hesaplarında 7-14 gün, Sosyal Medya hesaplarında 3 iş günü içerisinde Ödemeniz vereceğiniz banka hesabına EFT ile gönderilecektir.

Güvenli Alişveriş Nedir?

Güvenli Alışveriş, elektronik ortamda yapılan alışverişlerde hem alıcıyı hem de satıcıyı koruyan bir uygulamadır. Güvenli Alışveriş sayesinde alıcıya satın aldığı ürünü görerek onaylama imkanı, satıcıya ise ödeme güvencesi sunulmaktadır.
Güvenli Alışveriş satıcıyı, malın teslimi karşılığında bedeli tahsil edememe riskine karşı; alıcıyı da bedelin ödenmesine karşılık, malı teslim alamama veya istenilen nitelik ve şartlarda teslim alamama riskine karşı korumaktadır.